پرداخت هزینه کلادفلر | CloudFlare

سرویس CloudFlare به عنوان یک  reverse proxy می باشد که در واقع نوعی از پروکسی است که همانند دیگر پروکسی ها میان سرور و بازدید کننده قرار می گیرد و دسترسی ها و بازدید های خارجی به داخل شبکه ی محلی یا خصوصی یا سرور را مدیریت می نماید. که این سرویس در قالب یک CDN در نقاط مختلف جهان ارائه شده است و با توجه به منطقه ی جغرافیای بازدید کننده از نزدیک ترین سرویس دهنده پاسخگو خواهد بود. این مورد موجب می گردد تا از نظر امنیتی مهاجمان به صورت مستقیم به سایت و سرور شما دسترسی نداشته باشند، در نتیجه در صورتی که اتکی بر روی سرور در حال انجام باشد سرویس دهندههای CloudFlare ابتدا اتک را تشخیص می دهند و از ورود آن پهنای باند غیر مجاز به سرور جلوگیری می کنند و کاربران عادی نیز بدون هیچ مشکلی به سایت و سرور دسترسی خواهند داشت.

Cloudflare چیست و چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه بفهمیم Cloudflare چگونه کار می‌کند ابتدا لازم است طرز کار اینترنت را بدانیم. فرض کنیم یک سایتی به نام blogino.ir وجود دارد که جایی روی یک وب سرور با آدرس آی پی ۹.۹.۹.۹ هاست شده است. هنگامی که آدرس blogino.ir را در آدرس بار مرورگر خود تایپ می‌کنید، مرورگرتان یک پیغام برای DNS می‌فرستد و آدرس ۹.۹.۹.۹ را دریافت می‌کند. حال که آدرس آی پی را دارید می‌توانید به آن سایت دسترسی داشته باشید.

با راه‌اندازی cloudflare شما name-server این سرویس را به دامنه خود می‌افزایید در نتیجه هر درخواستی که به طرف سایت شما بیاید از فیلتر cloudflare عبور می‌کند به این ترتیب راه دسترسی روبات‌ها و هکرها به سایت بسته می‌شود. با عبور تمام ترافیک سایت شما از داخل cloudflare سایت شما در برابر هرنوع دسترسی غیر مجازمصون می‌شود.

به یاد داشته باشید با راه اندازی این سرویس از نظر فنی تغییری در سایت شما بوجود نمی‌آید و فقط ترافیک سایت فیلتر می‌شود. در تصویر زیر نحوه عملکرد cloudflare نشان داده شده است.

مزایای استفاده از Cloudflare

۱- متوقف کردن حملات و اقدام به هک سایت:

Cloudflare بسیاری از حملات اسپم را در سطح «اسم دامنه» فیلتر می‌کند و سایت شما را در برابر حملات DDOS، تزریق به پایگاه داده و اسپم محافظت نموده و محیطی امن برای سایت شما فراهم می‌کند.

سابقاً بعضی از این موضوع شکایت داشتند که بعد از راه اندازی این سرویس کاربران دسترسی به سایت را از دست می‌دهند. با کمی تغییر در تنظیمات امنیتی cloudflare می‌توان این مشکل را حل نمود. توصیه می‌کنم سطح امنیت را چنان تنظیم کنید که کاربران از اکثر نقطه دنیا بنوانند به سایت شما دسترسی داشته باشند.

۲- با تغییر دادن‌ هاست، منتظرانتشار DNS نخواهید شد

هنگامی که‌ هاست خود را عوض می‌کنید آدرس آی پی شما تغییر می‌کند، معمولاً مدتی بین ۱ تا ۲۴ ساعت طول می‌کشد تا همه DNS های دنیا خود را به روز نمایند و آدرس جدید شما را ذخیره کنند به این فاصله زمانی اصطلاحاً «انتشار DNS» می گویند. با استفاده از cloudflare دیگر نگران این تأخیر نخواهید بود و فقط کافیست وارد تنظیمات cloudflare خود شوید و آدرس آی پی جدید خود را وارد کنید، تغییرات بلافاصله اعمال خواهد گردید ونام دامنه فوراً به هاست جدید وصل می‌شود.

۳- CDN رایگان

یکی از مهمترین مزایای cloudflare، استفاده از CDN رایگان آن است. CDN نوعی شبکه است که محتویات (عکس‌ها، فایل‌های CSS و JS و…) سایت شما را روی چندین مرکز داده (Data Center) ذخیره می‌کند. هنگامی که کاربری می‌خواهد به سایت شما وصل شود، محتویات سایت از نزدیک‌ترین دیتا سنتر به محل زندگی کاربر، برای او ارسال خواهد شد که سبب افزایش سرعت سایت شما می‌گردد. راه اندازی CDN برای cloudflare آسان است و آدرس سایت شما را تغییر نمی‌دهد. من چندین ماه است که از از این سرویس cloudflare استفاده می‌کنم و تاکنون هیچ نوع مساله ای در رابطه با سرعت یا SEO سایت نداشته‌ام. در حال حاضر همه سایت‌های من از سرویس CDN cloudflare استفاده می‌کنند. استفاده از این سرویس کارایی سایت را تا ۵۰% افزایش داده و سبب می‌شود سایت شما بسیار سریع‌تر بارگذاری شود.

۴- کاهش ترافیک مصرفی:

در حال حاضر اکثر شرکت‌های خدمات‌هاست، پهنای باند نامحدود ارائه می‌کنند با این حال هنوز شرکت‌هایی هستند که تعداد مراجعه کنندگان به سایت شما برایشان مهم است. cloudflare با فیلتر کردن ترافیک ربات‌ها و اسپم‌ها می‌تواند ترافیک مصرفی را کاهش دهد. همانطور که در تصویر می‌بینید با استفاده از این سرویس نزدیک به ۳۷۵.۶ گیگابایت از ترافیک مصرفی سایت من کاهش پیدا کرده است. cloudflare مزایای دیگری نیز دارد که از آن جمله می‌توان به سرویس rocketloader اشاره کرد که مانع می‌شود دیگران ایمیل کاربران سایت شما را جمع آوری کنند همچنین می‌توانید از SSL رایگان یا همان HTTPS استفاده کنید. استفاده از HTTPS حتی برای کابران حساب رایگان cloudflare نیز امکان پذیر است.

اگر از سرویس تارینو استفاده می کنید، تمام امکانات و مزایای Cloudflare به صورت خودکار بر روی تمامی سایت های شما اعمال می شوند و می توانید تنظیمات آن را مطابق با میل خود تغییر دهید.